Hurghada – Egypt

Nejnavštěvovanější letovisko na pobřeží Rudého moře vyrostlo prakticky z ničeho, aby uspokojilo potřeby tisíců turistů každoročně mířících na prosluněné pláže Egypta a k dalším památkám. Hurghada je rychle se rozvíjející přístavní město, jehož hnací silou je turistický ruch.

Hurghada byla původně malou rybářskou osadou, která ve druhé polovině 20. století prošla až neuvěřitelnou proměnou – kilometry dlouhé zlatavé pláže začali objevovat turisté. Lákalo je nejen čisté moře s korálovými útesy, ale také možnost vyrážet odtud na další cesty po Egyptě: ať se jednalo o tisíce let staré chrámy na Nilu nebo pyramidy u Káhiry. Hurghada se stala (a dosud je) výchozím bodem pro egyptské cestovatele.

Hurghada dnešních dnů

Nenajdete tu prakticky žádné památky, není totiž pamatovat na co. Doslova za pár let vyrostlo z malé vesničky město o stovkách luxusních hotelů schopných splnit i ty nejnáročnější požadavky svých klientů. Do Hurghady s největší pravděpodobností přiletíte letadlem a ze zdejšího letiště vás do hotelu dopraví jedno z přistavených vozidel či autobusů cestovních kanceláří.

Město je samo o sobě turistům dobře uzpůsobeno, na druhou stranu je vystaveno pouze pro ně – atmosféru „starého dobrého Egypta“ tu proto nehledejte. Co zde však rozhodně nechybí, je spousta krámků se suvenýry a egyptskými prodejci, hlasitě dorážejícími na každého bělocha, který se tu jen mihne. Přesto – anebo možná právě proto – je cesta do Hurghady nevšedním zážitkem.

Ubytování

Najdete tu nepřeberné množství hotelů, resp. hotelových komplexů, které se nejčastěji honosí 4 až 5 hvězdami. Některé z nich jsou tu dokonce tak rozlehlé, že působí dojmem malých měst, ve kterých turistům nechybí absolutně nic. Snad každý hotel má jeden nebo více bazénů. Výjimkou nejsou ani hotely s vlastními lagunami, po nichž plují hotelové lodě. Hotelové areály bývají velmi dobře udržovány. Nechybí v nich pěstěné zahrady se vzrostlými palmami, spoustou květin, fontán, vodopádů a samozřejmě i plážových barů, obchůdků a kadeřnictví. Přesto je ubytování v Egyptě, v porovnání se stejně luxusním ubytováním v Evropě, poměrně levnou záležitostí.

Pláže

I když vybíráte hotel „přímo u pláže“, počítejte raději s tím, že se k moři projdete. Zejména, pokud vás ubytují ve vzdálené části rozsáhlého hotelového komplexu. Dlouhé písčité pláže pozvolně se svažující do moře lákají rodiny s dětmi i ty, kteří se prudkých vln obávají. Mořské dno tu klesá velmi pomalu, aby se po chvíli zase trochu vynořilo a vy byli i po několika metrech stále po kolena ve vodě. Pod mořskou hladinou vyrůstají poměrně dobře dostupné korálové útesy. Nezapomeňte si proto přibalit ploutve a šnorchl.

Výlety

Cestovní kanceláře i egyptští prodejci, kteří v hotelech hojně inzerují, nabízí velké množství výletů:

 • výlety lodí po Nilu s návštěvou prastarých chrámů v Karnaku, Luxoru, Edfu, Kom Ombo a Philae,
 • výlet do Káhiry s návštěvou pyramid a sfingy v Gize,
 • výlety za delfíny (např. Dolphin house), při nichž nechybí ani možnost koupání (pokud se poštěstí tak právě s volně žijícími delfíny),
 • rybaření na moři,
 • plavba motorovou lodí s možností šnorchlování,
 • hlubokomořské potápění,
 • pouštní safari (výlet na čtyřkolkách do beduínské osady),
 • a mnohé další.

Jídlo

V hotelových komplexech naleznete množství pokrmů různých druhů kuchyní. Zejména pak té evropské. Hotelová strava je pestrá, vybere si kdokoliv. Pohybujete-li se mimo hotel a supermarkety, buďte obezřetní. Potravinám ve stáncích se raději vyhněte. Hrozí, že vás potrápí dobře známé egyptské průjmové onemocnění. Vodu pijte pouze balenou a dobře s ní omyjte také zakoupenou zeleninu a ovoce.

Na co si dát pozor

 • Před rezervací hotelu se u cestovní kanceláře informujte, kde se zhruba nalézají pokoje, které má vaše cestovka předjednané. Z hotelového komplexu „přímo na pláži“ se v případě vzdáleného ubytování může stát „pobyt 500 m od pláže“ s eventuálním využitím hotelového autovláčku.
 • V době odlivu moře mizí. Zůstává po něm tvrdý písek, kaluže, bahno a to, co ustupující vlny nestačily spláchnout. K moři se tak pořádně projdete.
 • I když je pobřeží Hurghady písečné, raději si přibalte boty do vody. V době odlivu se vám bude moře pohodlněji hledat.
 • Vyrážíte-li mimo hotel, dbejte na přiměřené oblečení. Pamatujte, že jste v jiné zemi s odlišným náboženstvím a jste tu na návštěvě. Dámy, vynechejte minisukně a oblečení, které odhaluje ramena.
 • Hurghada je poměrně oblíbené letovisko Rusů, ale i samotných Arabů. Tito klienti jsou personálem některých hotelů lehce upřednostňováni.

Užijte si dovolenou

Hurghada je jako stvořená pro letní nenáročnou dovolenou. Pobyt zde je možné zkombinovat s „puťákem“ a cestou mířící k poznání prastarých chrámů Horního Egypta. Přibalte si proto dobrou náladu, vše ostatní najdete v hotelech Hurghady.

Přejeme příjemnou dovolenou!

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.