Sal – Kapverdské ostrovy

Kapverdské ostrovy se dnes stávají stále častější a vyhledávanější dovolenkovou destinací. Nachází se západně od Afriky přibližně na 16. ° severní šířky, tedy velice blízko rovníku. Tuto informaci bychom měli brát na vědomí při plánování termínu a zvolit spíše podzimní měsíce, lidé zde bez problému létají také v období Vánoc.

Jeden z ostrovů – ostrov Sal – je dlouhý přibližně 30 km a široký 12 km. Mohlo by se tedy zdát, že na takovém ostrůvku není co k vidění a lidé se zde snad i nudí. Opak je však pravdou. Kapverďané jsou velice pozitivně naladění lidé, kteří se řídí heslem „No stress“ a turistům se ochotně věnují a připravují pro ně programy na plážích i po večerech na hotelech. Přes den si s místními můžete zahrát plážový fotbal nebo volejbal, u bazénu se pak zapojit do pohybových aktivit při hudbě. Hotely zde nabízí také kurzy potápění, může si to vyzkoušet i úplný začátečník, ale i zkušenější. Na každý večer je přichystán animační program, při kterém se zaručeně dobře pobavíte.

Umělá hnízda karet, která jsou hlídána místními ochranáři

Co je však stěžejní částí celé dovolené, jsou výlety po ostrově. I přesto, že je Sal malý ostrůvek, má co nabídnout. Pro milovníky automobilů zde mají přichystaný celodenní výlet v poušti, kterou projíždíte na buginách. Trochu méně adrenalinové je pak cestování po ostrově na korbách pick-upů. Zde si můžete vybrat dokonce z několika variant, co se týká délky výletu a navštívených míst. Navštívíte nejvyšší bod ostrova, skládku mušlí, které se zde sváží z celého ostrova a místa, odkud místní těží sůl. Průvodce vás zaveze i na místa, kde uvidíte stinnou stránku ostrova, na návětrnou pláž, odkud ze Senegalu připlouvají odpadky. Na pláž, kterou Kapverďané pravidelně uklízejí a snaží se udržovat čistou.

Kapverdy

Milovníky zvířat jistě mile překvapí, že navštíví Kite beach, což je pláž, na které jsou vytvořena umělá hnízda pro inkubaci vajec karet obrovských. Protože bohužel i zde, na tak malém ostrově se vyskytují pytláci, kteří zde připlouvají, aby hnízda vybírali. Místní ochranáři po nocích hlídají pláže a jen co dospělá kareta zahrabe své hnízdo a vrací se do oceánu, vejce vyberou a přemístí do hlídaných hnízd. A to vše zde také uvidíte na vlastní oči! Noční vyjížďka za karetami je opravdu dechberoucí. Při troše štěstí uvidíte celý proces od začátku, kdy kareta vyplouvá z oceánu a vyhrabává do písku hnízdo, přes kladení vajec až po maskování a zahrabávání hnízda a návrat do oceánu. Pokud vám bude štěstí opravdu přát, uvidíte také čerstvě vylíhnuté karetky, deroucí se z písku. To vše s krásnou vyhlídkou na nebe poseté hvězdami a Mléčnou dráhu.

Ostrov Sal Kapverdy

Součástí výletu je také zastávka v zátoce, kde se vyskytují mláďata žraloků citronových. Ti vám zde ochotně zapózují pro focení, když proplouvají pod vašima nohama.Možné jsou samozřejmě také výlety na oceán v podobě plavby na katamaránech, ze kterých poznáte ostrov „z té druhé strany“. Výlety se platí v eurech a eurem lze zaplatit také v obchodech se suvenýry a restauracích ve městě, ale jinak je zákonnou měnou Kapverdské escudo. Mluví se zde portugalsky, ale domluvíte se také anglicky, ikdyž asi ne vždy porozumíte místní lámané angličtině.

Ubytování je možné v klasickém hotelu nebo malých útulných bungalovech. Určitě vás mile překvapí denně umytá koupelna a převlečené postele. A co se týká jídla? Kapverďané jsou zvyklí na Evropany a přizpůsobili jim také jídelníčky. Dát si zde můžeme klasickou vaječinu, špagety nebo pečené kuře, ale samozřejmě mají k výběru také místní pochoutky a určitě neodoláte čerstvému ovoci.

Ubytování v útulných bungalovech

Pozor byste si měli dát na Senegalce, kteří vám budou na každém rohu nabízet své suvenýry a budou vás přesvědčovat, že jsou pravé kapverdské. Opak je však pravdou, jedná se o výrobky dovážené z Číny. K typickým suvenýrům, které si z Kapverdských ostrovů můžete přivézt, jsou káva, víno a tuňák v plechovce. Samozřejmě zde seženete i upomínkové předměty a trička s různými motivy.

Na závěr nezbývá než popřát šťastnou cestu a spoustu nezapomenutelných zážitků.

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.