Samos – Řecko

Hledáte to pravé na léto a stále nenacházíte? Odhoďte veškeré své pochyby a vyrazte na řecký Samos, rozhodně nebudete litovat. Řecko není totiž jen Kréta, Santorini nebo Mykény. Samos nabízí krásné pláže, skvělé jídlo, úžasné víno a pohodovou řeckou atmosféru a mnohem více.

Samos je řecký ostrov ležící ve východní oblasti Egejského moře. Se svou rozlohou 477 km čtverečních je šestým největším ostrovem Egejského moře. Nachází se v blízkosti Turecka, v nejužším místě leží od Tureckých hranic pouhých 1500 m. Cesta na tento ostrov není nijak zvlášť dlouhá, let z Prahy vám zabere pouze 2,5 hodiny času. Samos je relativně málo známý, takže na ostrově ještě stále panuje klid nezkažený turistickým ruchem a ostrov zároveň skýtá nespočet možností, kde se dobře najíst, kam se podívat a co zažít. Díky tomuto faktu se můžete spolehnout, že se nebudete tísnit na přeplněné pláži, ale naopak si užijete ničím nerušenou atmosféru Řecka a budete svědky pravé řecké pohostinnosti.

Ceny ubytování i s letenkami se pohybují kolem 15 000 Kč, pokud máte pevné nervy a nevadí vám čekat na nějaký ten last minute, dá se sehnat luxusní 4* hotel s polopenzí za 12 000 Kč pro jednoho. Ceny za pronajmutí studia bez zajištěného stravování i s letenkou se poté pohybují kolem 8000 Kč. Samos je rozmanitý ostrov a každá jeho část poskytuje jinou nabídku. Pokud toužíte být v centru dění a zároveň v blízkosti krásné pláže, vyrazte do letoviska Kokkari v severovýchodní části ostrova. Jestli hledáte klidnou dovolenou v all inclusive hotelu, vhodnější je jižní část ostrova s dlouhými, písčitými plážemi.

Pláže na Samosu jsou většinou tvořeny z malých oblázků, čímž zajišťují ideální podmínky pro křišťálově čistou vodu. Na většině z nich je možné zakoupit dvě lehátka se slunečníkem za 6 euro. Pokud si v blízké restauraci dáte něco malého k jídlu nebo pití, máte lehátka na celý den zdarma. Řecká pohostinnost se projevuje právě na malých, zapadlých plážích, např. v Kervelli, pokud si v taverně dáte jídlo, máte zdarma nejen lehátka, ale také k zapůjčení kajak.

Z nejkrásnějších pláží je třeba jmenovat Tsamadou, Tsabou a Lemonakia. Opravdovým rájem na zemi je pak pláž Livadaki, kde si budete připadat jako někde v Karibiku. Pokud jste dobrodružnější povahy, sbalte deku do batůžku a vydejte se na odlehlou pláž Mikro Seitani ležící v ničím nezkažené přírodě blízko vesničky Potami. Čeká vás křišťálová voda, klid, možnosti skoků do vody a spousta rybiček.

Na Samosu se nachází spousta míst, která stojí za to vidět. Nutností je navštívit přístavní městečko Pythagoreio, ve kterém žil a tvořil Pythagoras. Když už v něm budete, nezapomeňte projít přes kilometr dlouhý Eupalinův tunel, postavený v 6. století před naším letopočtem a dříve sloužící jako aquadukt. Láká-li vás se na chvíli zastavit a obrátit své nitro k Bohu, zastavte se v některém z klášterů, kterých je po Samosu nespočet, zameditovat si můžete např. v klášteře Megali Panagia. Dobrodružné povahy se mohou vydat na nejvyšší horu ostrova Kerkis (1433 m), odkud je krásný výhled na celý ostrov.

Pokud se chcete pokochat ničím nezkaženou přírodou, brouzdat se křišťálově čistou vodou a nechat motýly a vážky kroužit kolem vaší hlavy, vydejte se na prohlídku vodopádů v Potami. Cesta však není vhodná pro malé děti a osoby s pohybovými problémy, jelikož se na několika místech nachází úseky, kde se leze po lanech.

Jídlo na Samosu představuje vše, co řecká kuchyně nabízí. Denně čerstvé ryby, mořské plody, domácí recepty, tzatziky i gyros. Pokud jste gurmáni a rádi zkoušíte nové věci, ochutnejte Krevety Saganaki podávané s rajčatovou omáčkou a fetou. Určitě neprohloupíte, když si dáte jakoukoliv rybu z nabídky, či čerstvě vylovenou chobotnici. K obědu, či večeři rozhodně neváhejte ochutnat místní bílé víno, které vám nabídnou snad všude a odmítnout je hřích. Samoské víno je tak sladké, že bývá základem několika míchaných drinků. Na Samosu vás čeká vždycky něco navíc. Ať už v podobě domácího zákusku, čerstvého ovoce, či nabídnutého likéru.

Na co si dát pozor:

Samos je klidný a bezpečný ostrov na kterém není třeba se ničeho obávat. Při půjčení dopravního prostředku dejte pozor na to, že na silnicích platí jiná pravidla než v Česku. Na kruhovém objezdu se dává přednost a někteří hazardéři se vás mohou pokoušet předjet zprava. Voda z kohoutku je pitná, kvůli svému odlišnému složení se však pít nedoporučuje. Určitě si doma nezapomeňte boty do vody, kamenité dno moře je oblíbeným místem pro ježovky.

Pokud jste se ještě nerozhodli kam na dovolenou, tak neváhejte a kupujte letenky na Samos. Z místních taveren je určitě dobré navštívit Taverna Garden v centru města Samos, či si udělat výlet do Marathokamposu a zajít do taverny Trata, kde vám ryby dojdou osobně nalovit. Nezapomeňte ochutnat řecký jogurt a zmrzlinu, která se prodává v cukrárnách na každém kroku.

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.