Santorini – Řecko

Santorini, neboli jinak Théra je řecké souostroví na rozhraní Krétského a Egejského moře. O Santorini se mluví jen v superlativech. Krásný pohled na zapadající slunce nad Oiou je toho důkazem. Samotný ostrov (souostroví) vznikl sopečným výbuchem okolo roku 1500 před naším letopočtem. Dodnes pokrývá pláže tmavý lávový písek, který dohromady s průzračnou vodou dokonale doplňuje jedinečnost tohoto místa.

Na Santorini jsou dvě hlavní letoviska – Perissa a Kamari, která rozděluje mohutná hora Acient Thera s pozůstaky dávné civilizace. Na opačném konci ostrova se pak tyčí městečko Oia s typickými a dobře známými modrobílými domy „vytesaných do skály“.

Řecká pohostinnost nezná mezí, a stejně tak tomu je i zde. Na promenádě u pláže naleznete spoustu taveren a při procházce vás budou lákat právě do té jejich, protože ta je na ostrově nejlepší. Na jídelních lístcích najdete klasické řecké pokrmy – čerstvé ryby a mořské plody (kalamáry mohu jen doporučit), gyros, tzatziky, ale i burgery, sendwiche a nám bližší pochoutky. Po jídle si pro vás připraví i takovou pochoutku na rozloučenou, poděkování, ať už v podobě panáka místní pálenky, sladkého pečiva či buchty a nebo aspoň kousek ovoce. Člověk se tu vážně cítí být vítaný.

Ubytovat se můžete, jak v hotelu, tak i menších studiích. U většiny je i bazén, kde se můžete rychle schladit, kdykoli je potřeba. Výhodou studií je samozřejmě více soukromí a domáčtější atmosféra, na přivítanou dostanete Welcome drink a dokonce i balík vody, než si koupíte vlastní. V apartmánech nečekejte 5 hvězdičkové vybavení, ale klimatizace, lednička a sporák a sociální zařízení je samozřejmostí. Hotely jsou vybaveny luxusnějí, ale naopak příjdete o to soukromí menšího studia. Jako kdekoli v Řecku i zde ale platí, neházet toaletní papír do záchodu, stejně tak by se neměla pít voda z vodovodu, ne proto, že by nebyla pitná, ale z důvodu jejího odsolování nechutná dobře.

Na plážích si můžete rozprostřít svoji osušku či deku nebo si pronajmout lehátko se slunečníkem, cena se v různých částech liší ale pohybuje se kolem 6 euro za lehátko. Lehátka povětšinou patří k nedaleké taverně, takže se můžete pohodlně usadit a zanedlouho Vás osloví, zda si nedáte něco na zub či osvěžení a úžívat si slunce.

Rozhodně stojí za to vyzkoušet, pokud nemůžete u nás doma, čtyřkolku či skůtr. Půjčovna je skoro na každém rohu, vyjde vás to okolo 30 eur na den, záleží na domluvě (při dlouhodobém pronájmu vždy sleví), stačí k tomu pouze řidičský průkaz na auto. Za dalších 10 euro si natankujete celou nádrž a můžete procestovat celý ostrov. Jen dávejte pozor, takových, co to nikdy neřídili je dozajista víc.

Na Santorini je i řada míst, co stojí za navštívení. Ať u zmíněná Oia se západem slunce, turistická trasa na Firu (Thera), místní kostely a katedrály nebo lodí doplout na ostrov Nea Kameni.

Santorini je pozoruhodný ráj, jak stvořený pro zamilovaný pár, který si chce užít romantickou dovolenou, proto neváhejte a rozhodně dejte Santorini šanci.
Také zajímavé zápisky z dovolené na Santorini sepsala blogerka Taste of Violet na svém blogu, kde najdete i spoustu krásných fotek.

1 thought on “Santorini – Řecko”

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.