Spojené arabské emiráty (SAE)

Země, kde se odvážné představy architektů stýkají s vizemi a bohatstvím vládnoucích šejků. Spojené arabské emiráty (SAE) jsou smělou projekcí luxusní budoucnosti přetavené do podoby hi-tech mrakodrapů a jiných graciézních staveb.

Federaci sedmi emirátů Blízkého východu omývají vody Perského a Ománského zálivu. Většinu její rozlohy pokrývá poušť. Zamíříte-li sem, opustíte pomyslné brány Evropy a ocitnete se v Asii. SAE jsou plně otevřené turismu západního i východního světa – jen objem vaší peněženky a chuť utrácet ukáže, zda okusíte služeb těch nejexkluzivnějších hotelů naší planety.

Spojené arabské emiráty – zajímavosti

Tvoří je emiráty Abú Dhabí, Ajman, Dubaj, Fujairah, Ras Al Khaimah, Sharjah a Umm al Qaiwain. Hlavním městem SAE je Abú Dhabí, sídlící ve stejnojmenném emirátu.

Nábožensky nejtolerantnější je emirát Dubaj, nejpřísněji je naopak hned v sousedním Sharjah. Přesto, tváří v tvář nejvýraznějším architektonickým stavbám posledních desetiletí, materiální hojnosti a exkluzivitě služeb, lze jen těžko uvěřit, jak přísná pravidla tu platí pro místní – za krádež či cizoložství trest useknutí ruky či kamenování. Vzhledem k tomu je tu bezpečnost na velmi vysoké úrovni. Pokud se setkáte s krádeží, nejspíš bude dílem jiného turisty.

Ubytování

Cenové rozpětí ubytování v SAE je široké. V nabídce cestovních kanceláří naleznete hotely v cenové hladině běžnějších i luxusních hotelů Egypta, ale také hotely (resp. některé jejich pokoje) v přepočtu za 300.000 Kč a více za jednu noc.

SAE udivuje průkopnickou vizí a takřka okamžitou realizací – před pár lety ještě nestály a nyní lákají nejvybranější klientelu:

 • Burdž Chalifa v Dubaji, nejvyšší budova světa šplhající do výšky 828 m,
 • Burj Al Arab, jeden z nejluxusnějších hotelů světa, tvarem připomínající napnutou plachtu,
 • uměle vybudovaná souostroví v Perském zálivu: The World v podobě světových kontinentů a Palm Islands v podobě palem,
 • a mnohé další.

Pláže

Písečné pobřeží s drobounkými jemnými zrnky udivuje rozmanitostí barev, která se liší emirát od emirátu. Barvy se pohybují od bílé, přes rezavou až po tmavě šedou. Upravené hotelové pláže sousedí s veřejnými, na kterých se bok po boku rekreují arabské rodiny a osamělí turisté. Arabkám zahaleným do černých burkin toto uspořádání ale ne vždy vyhovuje.

Např. v hlavním městě Ras Al Khaimah stejnojmenného emirátu se arabské ženy vedle západně odívaných turistek cítily diskriminovány a volaly po přísnějších opatřeních v odívání na veřejných plážích. V roce 2013 byly jejich prosby vyslyšeny a na plážích určených pro veřejnost začal ve zmiňovaném emirátu platit zákaz koupání v příliš odhalujících plavkách.

Výlety

Pokud míříte do SAE, neměli byste tu opomenout:

 • navštívit (nebo alespoň z dálky spatřit) Burj Al Arab, nejznámější hotel světa,
 • vyjet na Burdž Chalífa, nejvyšší budovu světa o 189 podlažích,
 • zalyžovat si (nebo se alespoň přijít ochladit) do Ski Dubaj – zimního areálu s uměle vytvořenou horou vysokou 85 m, sjezdovkou a dalším příslušenstvím rozkládajícím se na ploše 22 500 m2,
 • projít se tzv. zlatou uličkou v Dubaji,
 • navštívit hlavní město emirátů Abú Dhabí,
 • shlédnout nejmodernější závodní okruh Formule 1 Ferrari World v Abú Dhabí,
 • vykoupat se ve vlnách Indického oceánu (pouze emirát Fujairah leží na pobřeží Ománského zálivu, ostatní emiráty na pobřeží Perského zálivu).

Jídlo

V emirátech se dobře nají opravdu každý, záleží jen na částce, kterou chcete obětovat. Není žádný důvod domnívat se, že by „běžná“ hotelová strava nedostačovala. Gurmánským potřebám se tu ale meze nekladou, a tak můžete okusit nejvybranější lahůdky v těch nejpřepychovějších hotelech.

Užijte si dovolenou

Ať míříte kamkoli, dobře se bavte. A jako vždy, když vyrážíte do cizí země, chovejte se tu s respektem. Pro zajímavost uvádíme stručný přehled, co naleznete ve 3 nejvíce navštěvovaných emirátech SAE:

Emirát Dubaj

Nejnavštěvovanější země SAE má opravdu dost co ukázat. Kromě Burj Al Arab, Burdž Chalifa a Ski Dubaj jsou tu ještě:

 • významné hotely Atlantis the Palm, Jumeirah Beach ve tvaru mořské vlny, Mina A’Salam At Madinat Jumeirah, Palazzo Versace Dubai, Meydan Hotel a mnohé další,
 • umělé ostrovy ležící v Perském zálivu ve tvaru palmových listů (Palm Jumeirah, Palm Jebel Ali, Palm Deira) a v podobě světových kontinentů (The World),
 • historická Deira a současné centrum Bur Dubai a Jumeirah jsou dvě části města Dubaje, které odděluje mořský záliv Khor Dubaj,
 • romantický Creek, dělící mořský záliv staré a nové části Dubaje, který křižují abry – vodní taxi (projížďku si nenechejte ujít),
 • Zlatý trh s vyhlášenými zlatými výrobky a uličky s kořením ve staré Deiře.

Emirát Abú Dhabí

Nejbohatší a nejrozlehlejší emirát ze všech, sousedí s Dubají a někdy se zdá, jakoby vládnoucí arabské rodiny stojící v jejich čele mezi sebou soupeřili. Stejnojmenné hlavní město – Abú Dhabí – je městem kultury i megalomanského rozmachu. Nalézá se zde největší mešita v SAE, Sheikh Zayed Bin Sultan Al Nahyan Grand Mosque, která získala jméno po šejkovi Zayed Bin Sultan Al Nahyan, prvním prezidentovi SAE. Je tu také pohřben.

Kromě již zmíněného Ferrari World je tu vystavena nejrychlejší horská dráha na světě. Odvážlivci na ní zažijí zrychlení neuvěřitelných 240 km/hod. Milovníky historie naopak potěší Bílá pevnost, v současné době sídlo dokumentačního historického centra.

Emirát Fujairah

Poměrně hornatý emirát oddělený od ostatních Hajarskými horami. Pojedete-li sem, nezapomeňte si vzít potápěčské brýle a šnorchl. Anebo kvalitní potápěčskou výbavu. Pobřeží Khor Fakkanu slibuje fascinující podmořské zážitky. U korálových útesů plavou želvy, hejna tropických rybek, barakud a na některých místech i žraloků.

Ať si vyberete kterýkoli emirát, přejeme příjemnou dovolenou!

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.